Tarihçe

Kaş'ta Neler Yapabilirisiniz?

Plajlar

Patara Plajı

patara-plaji

Yeşilçam filmlerinden hatırlanan Patara Plajı kum kalitesiyle öne çıkıyor. Tüm çöl sahnelerinin çekildiği Patara Plajı harika bir kumsala sahiptir. Türkiye’nin kesintisiz en uzun kumluk plajları listesinde de en üst sıralarda yer alıyor. Caretta carettaların üreme yerlerinden biri olduğu için ve sit alanı olduğu için de plaj koruma altındadır. Patara Antik Kenti’nin hemen yanı başında altın renkli kumlara ve mavi bayraklı denize sahip Patara Plajı, kumluk sahilleri sevenlerin aşık olacağı bir yer.

Akçagerme Plajı

akcagerme-plaji

Kaş-Kalkan arasında yer alan 200 metrelik Akçagerme Plajı Kaş merkeze yaklaşık 4 kilometre kadar uzaklıkta. Akçagerme’ye toplu taşıma ile ulaşım çok kolay. Kaş Akçegerme Plajı 2011 yılında Mavi Bayrak ile ödüllendirilen plajlardan sadece biri. Kaş’ın diğer mavi bayraklı plajlarının aksine Akçagerme Plajı çakıllardan değil kumdan oluşur. Plajda çocukların hiç sıkılmadan vakit geçirebileceği kaydıraklı küçük havuz vardır. Sadece küçükleri için değil büyükler içinde kaydıraklı yüzme havuzu vardır. Plajın bir bölümü kumluk bir bölümü küçük çakıl taşlarından oluşmaktadır. Sakin ve dalgasız bir denize sahip Akçagerme, Kaş Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin uygulama plajı olduğu için Akçagerme’de sunulan hizmetler oldukça ekonomiktir.


Küçükçakıl Plajı

kucukcakil-plaji

İsminden de anlaşılacağı gibi çakıllardan oluşan, neredeyse Kaş merkezde olan Küçükçakıl Plajı’na yürüyüş süresi sadece 5 – 10 dakika civarındadır. Küçükçakıl Plajı’nın her iki tarafında da günübirlik ihtiyaçlara cevap veren 2 adet işletme bulunmaktadır. Kaş’ın kayalık bir arazi üzerinde kurulmuş olmasından dolayı merkezde bulunan plajlarda kayalıkların üzerine oturtulmuş platformlar yer almaktadır. Bu platformlardan denize girilebildiği gibi rahat rahat güneş banyosu yapılabilmektedir de. Soğuk bir deniz suyuna sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Plajın hemen girişinde çıkan kaynak suyu deniz suyunu soğutmaktadır. Bu sebeple diğer plajlara oranla Küçükçakıl’ın suyu her zaman daha soğuk olmaktadır.

Büyükçakıl Plajı

buyukcakil-plaji

Küçükçakıl Plajı’na gidilen yoldan yaklaşık yirmi dakikalık bir yürüyüş sonrasında Büyükçakıl Plajı’na varılmaktadır. Küçükçakıl Plajı ile kıyaslandığında daha geniş bir plaj alanına sahiptir. Beyaz çakıl taşları bulunan doğal bir koydur. Büyükçakıl Plajı’nda da tıpkı Küçükçakıl’da olduğu gibi sahilinden soğuk kaynak suyu çıkmaktadır. Büyükçakıl Plajı’nın etrafında gelenlerin günlük ihtiyaçların karşılayabileceği tesisler hizmet vermektedir. Çakıl taşlarından rahatsız olanlara bir hatırlatma da deniz ayakkabılarını yanlarında getirmeleri olacaktır.


Kaputaş Plajı

kaputas-plaji

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde Kalkan’a yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan plaj bir kanyon ağzı plajı olma özelliğine sahiptir. Kaputaş Plajı da Büyükçakıl ve Küçükçakıl plajları gibi sahilin altından akan kaynak suyunun deniz kıyısına ulaşması sonucu soğuk bir suya sahiptir. Yoldan yaklaşık 190 basamakla inilerek plaja ulaşılmaktadır. Kaputaş Plajı’nın sahilinde kum ve çakıl taşı karışık halde bulunur. Turkuaz mavisi tertemiz bir denize açılan bu plaj mavi bayrağa sahiptir. Plajda ihtiyaçların karşılanabileceği bir işletme olmadığı için gidenlerin yanlarında ihtiyaç duyabileceği her şeyi götürmelerini tavsiye ederiz.

Limanağzı Plajı

limanagzi-plaji

Son olarak tavsiye edebileceğim yer Kaş’ta denize girilebilecek en güzel plajlardan biri de Limanağzı Koyu’nda yer alan ve aynı isimle anılan Limanağzı Plajı’dır. Özellikle karadan ulaşımı olmayan bu koya, merkezden hareket eden küçük teknelerle seferler düzenlenmektedir. Mavi tur tekneleri ve günübirlik gezi teknelerinin de uğrak noktalarındadır. Kaş plajları arasında bir diğer Mavi Bayrak ödüllüne sahip olan bu plaj tertemiz denizi ile mutlaka görülmesi ve suyunda yüzülmesi gereken bir yerdir. Limanağzı Koyu’nun üç küçük girintisi içerisinde yer alan işletmelerde, gelenler tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirler.